Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Daimi Temsilciliği

Daimi Temsilcilik Tarihi ve Önceki Daimi Temsilcilerimiz

Daimi Temsilciliğimiz, 1 Ağustos 1953 tarihinde, 52 Allée de Robertsau adresinde bulunan binanın 2. katında, Dışişleri Bakanlığımız nezdinde Başkonsolosluk olarak, Fransa Devleti nezdinde ise Daimi Temsilcilik olarak hizmet vermeye başlamıştır. Misyon şefleri ise, 2 Şubat 1967 tarihine kadar Dışişleri Bakanlığımız nezdinde Başkonsolos unvanıyla görev yapmıştır. 2 Şubat 1967 tarihinden itibaren, Misyon Şefleri Büyükelçi unvanıyla görev yapmaya başlamıştır. 23, Boulevard de l’Orangerie adresindeki mevcut kançılarya binası 28.04.1966 tarihinde hizmete açılmıştır. 2017 yılında Daimi Temsilciliğin, inşaatı devam eden devlet malı kançılarya binasında hizmet vermesi öngörülmektedir.

 
Affan AKÇA
Başkonsolos (MM)
22.07.1953-31.10.1955
Mustafa BOROVALI
Başkonsolos (MM)
31.10.1955-17.10.1960
Melih Z. AKBİL
Başkonsolos (MM)
05.11.1960-30.05.1962
Nihat DİNÇ
Büyükelçi, Daimi Temsilci
30.05.1962-21.09.1967
Efdal DERİNGİL
Büyükelçi, Daimi Temsilci
04.12.1967-31.10.1969
Cahit S. HAYTA
Büyükelçi, Daimi Temsilci
20.11.1969-31.12.1971
Rahmi GÜMRÜKÇÜOĞLU
Büyükelçi, Daimi Temsilci
31.12.1971-22.05.1975
Semih GÜNVER
Büyükelçi, Daimi Temsilci
25.05.1975-14.03.1982
Selçuk KORKUD
Büyükelçi, Daimi Temsilci
23.03.1982-01.11.1984
Filiz DİNÇMEN
Büyükelçi, Daimi Temsilci
02.11.1984-31.05.1988
Turhan FIRAT
Büyükelçi, Daimi Temsilci
31.05.1988-25.12.1990
Sönmez KÖKSAL
Büyükelçi, Daimi Temsilci
25.12.1990-17.12.1992
İsmet BİRSEL
Büyükelçi, Daimi Temsilci
31.03.1993-29.09.1996
Rıza TÜRMEN
Büyükelçi, Daimi Temsilci
29.09.1996-18.10.1998
Alev KILIÇ
Büyükelçi, Daimi Temsilci
18.10.1998-22.11.2001
Numan HAZAR
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.12.2001-21.03.2004
Daryal BATIBAY
Büyükelçi, Daimi Temsilci
28.03.2004-16.09.2011
Rauf Engin SOYSAL
Büyükelçi, Daimi Temsilci
15.11.2011-16.07.2014